پاسخ آیکان به دادگاه آمریکایی: دامنه‌های ایران قابل‌مصادره نیست (31 جولای 2014)

آیکان که مدیریت اختصاص دامنه‌های کشورها را در اختیار دارد، در پاسخ به دادگاه فدرال آمریکا گفته است دامنه‌های اینترنتی ایران، 'دارایی' نیست و نمی‌توان آنها را توقیف یا مصادره کرد.

پیش‌تر گروهی از وکلای اسرائیلی در یک دادگاه فدرال آمریکا پرونده‌ای گشوده بودند و خواستار توقیف دامنه‌های کشوری ایران شامل ".ir" و ".ایران" شده بودند تا از عواید آن، به خانواده قربانیان "حمله‌های تروریستی" غرامت داده شود.

دادگاه فدرال آمریکا در این باره آیکان را احضار کرد و دستور ضبط دامنه‌های ایران را هم صادر کرد تا در روند بررسی، تغییر و تصرفی در آنها نشود.

اما آیکان، شرکت اینترنتی نام‌ها و شماره‌های واگذارشده، گفته است که درخواست لغو این دستور را رسما تسلیم دادگاه کرده است.

شاکیان این پرونده، گروهی از بازماندگان قربانیان حمله‌هایی بودند که متهم آنها، گروه‌های نزدیک به ایران یا مورد حمایت آن هستند؛ از جمله حزب‌الله لبنان و گروه فلسطینی حماس که اسرائیل، آمریکا و برخی کشورهای دیگر آنها را گروه تروریستی می‌شناسند.

برد وایت از آیکان می‌گوید چنین پرونده‌ای به قصد تصاحب دامنه یک کشور، بی‌سابقه بوده است

آیکان می‌گوید اساسا دامنه‌های کشوری، "دارایی" نیستند و در تملک هیچ‌کس قرار ندارند، از جمله آیکان، و به همین خاطر نمی‌توانند مصادره شوند.

برد وایت، سخن‌گوی آیکان، به بی‌بی‌سی فارسی گفت این مجموعه توضیحاتی به دادگاه داده تا مطمئن شود که دادگاه، درباره نحوه عملکرد دامنه‌های اینترنتی، "اطلاعات کافی" در اختیار داشته باشد.

آقای وایت گفته است چنین پرونده‌ای در تلاش برای تصاحب دامنه سطح بالای یک کشور، کاملا بی‌سابقه بوده است.

تثبیت موقعیت کلی آیکان

در برخی از گزارش‌هایی که در روزهای گذشته و پس از مطرح‌شدن این شکایت در یک دادگاه فدرال آمریکا منتشر شده بود، آیکان به عنوان جزئی از دولت آمریکا معرفی شده بود.

سخن‌گوی آیکان در پاسخ به من تاکید کرد که چنین تعریفی نادرست است: "ما جزو دولت آمریکا نیستیمیک نهاد مستقل غیرانتفاعی عام‌المنفعه هستیم. کار اصلی ما به یک بیان خیلی ساده این است که نشانی‌های اینترنتی را هماهنگ کنیم."

نیتسانا درشان‌لایتنر در دادگاه محاکمه عبدالله برغوثی، عضو حماس، در بیت‌المقدس - ژوئن ۲۰۱۲

نیتسانا درشان‌لایتنر، وکیل گروه شاکیان این پرونده، پیش از اطلاعیه آیکان در این باره به بی‌بی‌سی فارسی گفت اگر آیکان در پاسخ به دادگاه بگوید در این جایگاه نیست، شاکیان از پا نمی‌نشینند و پی‌گیری می‌کنند تا در یابد کدام نهاد مسئول آن است.

این‌طور که از وبسایت گروه حقوقی "صراط قانون" بر می‌آید، خانم درشان‌لایتنر که مقیم تل‌آویو اسرائیل است، از جمله در پی‌گیری شکایت از گروه‌های عربی و فلسطینی تخصص دارد.

گروه شاکیان این پرونده خواستار دریافت بیش از یک میلیارد دلار غرامت از ایران به خاطر حمایتش از گروه‌های حزب‌الله لبنان و حماس هستند.

علی‌اکبر موسوی خوئینی، نایب رئیس کمیته مخابرات در مجلس ششم و فعال سیاسی اصلاح‌طلب، می‌گوید پاسخ آیکان به این دادگاه، "روشن و مناسب" بوده است.

این پژوهش‌گر فناوری ارتباطات در مریلند آمریکا می‌گوید آیکان در پاسخ اخیرش "عملا صلاحیت تداوم فعالیت خود در زمینه اینترنت را تا موعد تعیین تکلیف نحوه سهیم‌شدن بیش از پیش سایر کشورها در حکم‌رانی اینترنت تثبیت کرده است"؛ موضوعی که در سال‌های اخیر مناقشه‌برانگیز بوده است.

دردسر یک تغییر نام؛ هزینه 3.6 میلیون دلاری ژیائومی برای خرید دامنه اینترنتی دو حرفی!(26 آوریل 2014- 6 اردیبهشت 1393)

در حالی که شرکت چینی ژیائومی در حال برنامه ریزی برای فروش گوشی‌های جدید خود با نام‌های Redmi و Mi3 در 10 بازار جدید است، هوگو بارا (Hugo Barra) مدیر بخش جهانی این شرکت در یک توئیت اعلام کرده که آدرس جدید وب سایت این شرکت به جای Xiaomi.com دامین Mi.com خواهد بود.

در حالی که ممکن است این تغییر دامین مورد بسیار عادی به نظر برسد ولی برای این شرکت چینی هزینه‌ای  3.6 میلیون دلاری داشته است که به نظر گران‌ترین دامنه به فروش رسیده در طول تاریخ است که البته پیش از این به دامنه whisky.com با قیمت 3.1 میلیون دلار تعلق داشت.

بخشی از دلایل تغییر دامنه منطقی به نظر می‌رسد چون برای کسانی که دارای زبان غیر چینی بودند تلفظ نام شرکت بسیار سخت بود که البته در برخی موارد چینی‌ها هم در درک معانی آن با مشکل مواجه می‌شدند.

 

مجموع دامنه‌های سطح بالای اینترنت در سال ۲۰۱۳ به ۲۷۰ میلیون و ۲۱ هزار و ۲۳۹ رسید و توکلائو بیشترین دامنه کشوری را به خود اختصاص داد. (ژانویه 2014 - دی 1392) 

تمامی کشورها در فضای مجازی دارای هویتی مستقل و منحصربه‌فرد هستند تا از این طریق بتوانند قلمرو خود را به سایرین نشان داده و مرزهای جغرافیایی را در این عرصه پیاده کنند.
دامنه‌های کشوری این رسالت را عهده‌دار هستند و در قالب دامنه‌های سطح بالا که قابلیت مسیردهی دارند و در تمام دنیا ثابت و شناخته شده هستند، شناخته می‌‌شوند و وظیفه آیکان تعریف و مدیریت این آدرس‌ها است.
دامنه‌هایی که در این زمره می‌گنجند همچون دات‌ آی‌آر ایرانی (ir.) و دات ایران هستند و در واقع آنچه در سند تفکیک دامنه‌ها آمده، به این دامنه‌ها لقب کدهای کشوری داده شده زیرا از طریق آنها می‌توان به ماهیت کشور رسید.
این دامنه‌های کشوری سطح بالا (ccTLD) تاکنون 120 میلیون و 737 هزار و 433 آدرس را در دل خود جای داده‌اند.
نکته قابل توجه این است که بیشترین میزان ثبت آدرس در دامنه‌های کشوری را توکلائو با رجیستر کردن 6/20 میلیون آدرس به خود اختصاص داده در حالی که کشور کوچکی در جنوب اقیانوس آرام با جمعیتی حدود 1500 نفر است.
دلیل اصلی پرنفوذ بودن دامنه این کشور با پسوند دات TK این است که دامنه اینترنتی به صورت کاملا رایگان به هر کس که تمایل داشته باشد، داده خواهد شد و همین باعث شده تا اکثر وب‌سایت‌های دارای این پسوند هیچ‌گونه ارتباطی با توکلائو نداشته باشند.
کشورهای آلمان و بریتانیا نیز هر کدام با دامنه‌های «DE.» و «UK.» و با رجیستر کردن 6/15 و 6/10 میلیون آدرس اینترنتی (دامنه) در رده‌های دوم و سوم قرار دارند. بالاترین نرخ رشد فصلی ثبت دامنه‌ها نیز در اختیار کشورهای چین، آرژانتین، ایالات متحده، روسیه و کانادا به ترتیب با رشد 1/13، 3/6، 2/3، 1/3 و 4/2 درصد است. مجموع آدرس‌های ثبت شده تحت دامنه‌های سطح بالا در چهار رده دامنه‌های کشوری، دامنه‌های بین‌المللی شده، دامنه‌های عمومی و دامنه‌های ضمانت‌ شده مجموعا 270 میلیون و 21 هزار و 239 است.

گوگل بازنده‌ی دادگاه groovle

groovle.com سایتی است که به کاربران امکان می‌دهد به صفحات جستجوی گوگل پوسته‌های مختلف عمال کنند (مثل این). قبلا در سال ۲۰۰۹ گوگل نامه‌ای برای مسئولان groovle.com نوشته و از آن‌ها خواسته بود این دامنه را در اختیار گوگل قرار دهند. اما این خواسته توسط مسئولان groovle.com برآورده نشد. در نهایت گوگل شکایتی تنظیم و به دادگاه حکمیت ملی (NAF) ارسال داشت. در این شکایت‌نامه به استفاده از دامنه groovle.com به خاطر شباهت به دامنه google.com اعتراض شده بود. اما نهایتا اعضای NAF اعلام کردند که groovle به اندازه کافی از نظر حروف با google متفاوت است و این دو با هم اشتباه نخواهند شد و علاوه بر آن groovle از کلماتی مثل groovy (یکنواخت) یا groove (شیار) گرفته شده است و این صورت گوگل این محکمه را باخت. این اتفاق درست مانند اتفاقی است که در سال ۲۰۰۴ و درباره froogles.com رخ داد. در آن دادگاه نیز همه چیز به ضرر گوگل تمام شد.

 

Russia.com به قیمت ۱٫۵ میلیون دلار فروخته شد!

دیروز در سایت سدو، دامنه‌ی Russia.com که در اختیار شرکت .NewMedia Holdings, Inc قرار داشت به ارزش ۱٫۵ میلیون دلار معامله شد.
به‌دلیل معامله دامنه توسط بروکرهای سدو، اطلاعاتی از خریدار این دامنه در دست نیست و نام خریدار فاش نشده‌است.
به نقل از سایت Compete این دامنه بیش از ۸۰۰۰ بازدیدکننده‌ی یکتا در ماه دارد.
این یکی از بالاترین قیمت‌هایی است که امسال برای یک دامنه پرداخت شده‌است.
شرکت .NewMedia Holdings, Inc دامنه‌ی بعضی از کشورهای دیگر از جمله Algeria.com،Morocco.com، PuertoRico.com، SouthAfrica.com، Scotland.com و Ukraine.com را در اختیار دارد.

 

حراجی LuxuryNames در SnapNames

سایت luxarynames قصد دارد از تاریخ ۱۸ تا ۲۴ نوامبر یک سری از دامنه‌های خود را در سایتsnapnames به حراجی بگذارد.
این حراجی شامل ۲۰۰ دامنه با بیش از ۲۰ هزار نتیجه در موتورهای جستجو می‌باشد.
قیمت رزرو ۸۰ درصد از این دامنه‌ها پایین‌تر از ۱۵۰۰ دلار است و از سه پسوند net ، .com. و org. تشکیل شده‌اند.